1400/06/15 0

دیده شدن خون در مدفوع چه علتی دارد و چطور درمان می شود؟

مشاهده خون در مدفوع کمی ترسناک است، چه خودتان این خون را در دستشویی مشاهده کرده باشید و یا بعد از انجام آزمایش توسط پزشک کشف شده باشد. خون در مدفوع همیشه هم جدی و خطرناک نیست. در ادامه به مهم ترین علل وجود خون در مدفوع و اقدامات لزم در این مواقع اشاره می شود. 
 
علت وجود خون در مدفوع 
وجود خون در مدفوع به این معناست که بخشی از دستگاه گوارش شما در حال خونریزی است. گاهی خون در مدفوع آنقدر کم است که تنها با یک آزمایش قابل کشف و مشاهده است. گاهی نیز پس از دفع مدفوع روی بافت مدفوع یا روی سنگ توالت قابل مشاهده است. خونریزی اگر در قسمت های بالایی دستگاه گوارش اتفاق بیفتد، باعث سیاه شدن مدفوع می شود. 
 
علل احتمالی مشاهده خون در مدفوع عبارتند از: 
 
بیماری دیورتیکولی Diverticular
دیورتیکول Diverticula کیسه های کوچکی هستند که از دیواره روده بزرگ بیرون زده اند. معمولا کیسه های دیورتیکول منجر به بروز مشکل نمی شوند، اما گاهی ممکن است خونریزی کنند یا آلوده شوند. 

 
شقاق مقعدی Anal fissure
به بریدگی یا پارگی کوچک در بافتی که مقعد را پوشانده، شبیه به ترک هایی که در گوشه لب اتفاق می افتد یا بریدگی ناشی از کاغذ، شقاق مقعدی می گویند. این ترک ها معمولا به دلیل خروج مدفوع سخت و بزرگ اتفاق می افتند و ممکن است دردناک باشند. 
 
کولیت 
 کولیت التهاب روده بزرگ است که مهم ترین علل بروز آن عفونت یا بیماری التهابی روده هستند. 
 
آنژیودیسپلازیا Angiodysplasia
آنژیودیسپلازیا شرایطی است که در آن رگ های خونی شکننده و غیر طبیعی خونریزی می کنند. 

 
زخم های گوارشی 
زخم های باز که در غشا داخلی معده یا قسمت فوقانی روده کوچک بروز می کنند. بسیاری از زخم های گوارشی بر اثر عفونت به وسیله یک باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری بروز می کنند. مصرف طولانی مدت یا زیاد از داروهای ضد التهاب مانند آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسن منجر به بروز زخم های گوارشی می شوند. 

 
پولیپ یا سرطان
پولیپ ها توده های خوش خیمی هستند که می توانند رشد کنند، خونریزی کرده و به سرطان تبدیل شوند. سرطان کولورکتال چهارمین سرطان رایج در امریکاست. این بیماری هم اغلب منجر به خونریزی می شود که با چشم عادی قابل تشخیص نیست. 
 
مشکلات مری 
التهاب رگ ها در مری یا پارگی در این بخش منجر به خونریزی شدید می شود.
 
علائم خون در مدفوع
برخی افراد از وجود خون در مدفوع خود آگاه نیستند و هیچ گونه علائمی در خود مشاهده نمی کنند. از طرف دیگر برخی دیگر ممکن است دچار علائمی شوند، از جمله دل درد، استفرغ، ضعف، مشکل تنفسی، اسهال، تپش قلب، غش کردن، کاهش وزن بسته به علت خونریزی، محل خونریزی  و مدت و شدت خونریزی. 
 
درمان 
تکنیک های زیادی برای درمان این مشکل وجود دارد. اغلب پزشک از آندوسکوپی استفاده می کند تا مواد شیمیایی به محل خونریزی تزریق کند و خونریزی را متوقف کند و یا با استفاده از لیزر یا جریان الکتریکی یا با استفاده از کلیپ و گیره های مخصوص رگی که در حال خونریزی است را می بندد. اگر آندوسکوپی خونریزی ر کنترل نکند، پزشک از آنژیوگرافی برای تزریق دارو به داخل رگ ها و کنترل خونریزی استفاده می کند. 

به علاوه علت بروز خونریزی باید کشف شده و درمان شود تا از بروز خونریزی مجدد پیشگیری شود. درمان بسته به شدت و علت خونریزی دستگاه گوارش متفاوت است و گاهی پزشک ممکن است برای درمان دارو تجویز کند، از جمله آنتی بیوتیک.
مطالب مرتبط
بیشتربدانیدبیشتر

آزمایش خون می تواند بیماری قلبی عروقی را پیش بینی کند.

طبق آخرین آمار انجمن قلب آمریکا (AHA)، تقریبا نیمی از افرادی که در ایالات متحده زندگی می کنند، نوعی بیماری قلبی عروقی دارند. در واقع، طبق آمار سال 2016، 121.5 میلیون بزرگسال در ایالات متحده آمریکا و یا 48 درصد کل جمعیت آمریکا، بیماری قلبی عروقی (CVD) دارند.  * تروپونین های قلبی پروتئین های ساختاری هستند که  در میوفیبریل ها از سلول های ماهیچه ای قلب یافت می شوند. * توسعه ی آزمایش های با حساسیت بالا برای تروپونین I و T قلبی (hs-TnI و hs-TnT) توانایی تشخیص مقادیر کم تروپونین قلبی رهاشده در جریان خون افرادی که دچاربیماری های قلبی بوده ولی علایم بیماری قلبی عروقی را نشان نداده اند، بهبود بخشیده است. * متخصصین قلب و دستیاران آنها در دانشکده پزشکی Baylor (هیوستون، تگزاس، ایالات متحده آمریکا)، 8121 نفر با طیف سنی 54 تا 74 سال را که در مطالعه "خطر اتروسکلروزیس در جوامع" (ARIC) شرکت کرده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.هیچ یک از این شرکت کنندگان سابقه بیماری قلبی عروقی نداشتند. * گروه محققین، مقدار  hs-TnI نمونه های EDTA  پلاسما بیماران را با استفاده از آزمایش کمی لومینسانس Elecsys Troponin T و بر روی دستگاه Roche Cobas e411 analyzer اندازه گیری کردند. این کیت آزمایش دارای limit of detection(حد تشخیص) 1.2 نانوگرم/لیتر  (محدوده: 50000 - 0 نانوگرم/لیتر) می باشد. * نتایج این مطالعه نشان داد که: ◄ مقدار  hs-TnI در 99 درصد خانم ها و آقایان به ترتیب، 15.6 نانوگرم/لیتر و 34.2 نانوگرم/لیتر می باشد. ◄ در مقایسه با مقادیر پایین hs-TnI  ( کمتر از یا مساوی با 1.3 نانوگرم/لیتر ) ، مقادیر افزایش یافته آن ( بیشتر از یا مساوی با 3.8 نانوگرم/لیتر) با خطر افزایش یافته بیماری های قلبی عروقی (2.20 برابر) همراه می باشد. ◄ میزان hs-TnI در افراد سفید نسبت به افراد سیاه پوست و همچنین در مردان نسبت به زنان ارتباط قوی تری با رخداد بیماری های قلبی عروقی دارد. ◄ همچنین اندازه گیری همزمان hs-TnI و hs-TnT احتمال پیشگویی رخداد بیماری های قلبی عروقی را در مقایسه با زمانی که تنها یکی از آنها اندازه گیری می شود، افزایش می دهد.   🌐 این مطالعه در تاریخ 29 آوریل 2019 در مجله Circulation منتشر شده است.   

ساریژ در شبکه های اجتماعی

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید