1400/06/15 0

مروری بر آزمایش LDH

آنزیم لاکتات دهیدروژناز "LDH" در بسیاری از بافت های بدن به ویژه قلب، کبد، گلبول های قرمز خون(RBC) و... یافت می شود.
* در آزمایش "LDH" که به طور روتین از آزمایشگاه ها درخواست می گردد "LDH" کل یا توتال سنجیده می شود، اما درواقع این آنزیم از پنج ایزو آنزیم تشکیل شده است:
◄ اساساً در قلب (LDH1)
◄ مشخصاً در سیستم رتیکولو اندوتلیال (LDH2)
◄ بیشتر در ریه ها و سایر بافت ها (LDH3)
◄ اغلب در کلیه ها - جفت و پانکراس (LDH4)
◄ اساساً در کبد و عضلات مخطط (LDH5)

🔺 کاربردهای بالینی:

* اندازه گیری آنزیم LDH  در موارد زیر مفید می باشد:
◄ کمک به تشخیص افتراقی انفراکتوس میوکارد، انفارکتوس ریوی، کم خونی ها و بیماری های کبدی
◄ پی گیری پاسخ بیمار به بعضی از انواع شیمی درمانی ها
◄ کمک به تشخیص بیماری های کلیوی، عضلانی- اسکلتی و مغزی.

🔺 شرایط و ملاحظات نمونه گیری:

* نکاتی که فرد مراجعه کننده باید به انها توجه داشته باشد:
◄ این آزمایش نیاز به ناشتایی ندارد.
◄ بسیاری از بیماری ها می تواند موجب افزایش مقادیر LDH گردند، بنابراین وضعیت بیماری خود را هنگام پذیرش، به فرد پذیرش کننده گزارش دهید. 
* نکاتی که فرد نمونه گیر(پرسنل آزمایشگاه) باید به انها توجه داشته باشد:
◄ از مایع مغزی نخاعی CSF هم می توان برای سنجش مقدار LDH استفاده کرد.
◄ همولیز شدید نمونه موجب رد نمونه می شود.

🔺 شرایط و ملاحظات نگهداری نمونه (مخصوص افراد پذیرش کننده، نمونه گیر و پرسنل بخش بیوشیمی):

* در مورد شرایط نگه داری نمونه فرد مراجعه کننده به نکات زیر توجه نمایید:
◄ به علت ناپایداری آنزیم LDH نمونه هرچه سریعتر مورد آزمایش قرار گیرد.
◄ سرم در 4 درجه سانتی گراد مدت 48 ساعت و در 20 - درجه سانتی گراد تا 1 ماه پایدار است.

🔺 عوامل مداخله گر:

* عوامل زیر می توانند باعث افزایش یا کاهش در مقدار LDH خون گردیده و در نتیجه در گزارش نتیجه آزمایش و تفسیر نهایی توسط پزشک آزمایشگاه و پزشک بالینی ایجاد تداخل کنند، لذا انتظار می رود تا فرد مراجعه کننده و پرسنل پذیرش کننده به آنها توجه داشته باشند:

افزایش دهنده ها:
◄ همولیز
◄ ورزش شدید
◄ الکل
◄ داروهای بیهوشی، آسپرین، کلوفیبرات، فلوراید ها، میترامایسین، نارکوتیک ها، پروکائین آمید، ایمی پرامین، انترفرون، کتوکونازول، نیتروفورانتوئین، تتراسایکلین

کاهش دهنده ها:

◄ اسيد آسكوربيك

* مقدار بدست آمده از این آزمایش در چه شرایطی افزایش می یابد:
◄ انفاركتوس ميوكارد
◄  بيماری ريوی
◄ بيماری كبدی
◄ بیماری های پارانشیم کلیه
◄ تومورهای بیضه
◄ آنمی همولیتيك يا مگالوبلاستيك و...
 

🔺 مقادیر طبیعی:

با توجه به اینکه آزمایشگاه پاتوبیولوژی بوعلی تلاش می کند تا همواره دقیق ترین و معتبرترین نتایح ممکن را به فرد مراجعه کننده گزارش کند، بخش تحقیق و توسعه آزمایشگاه به صورت مستمر در حال پایش شرایط بهینه انجام آزمایش ها می باشد، به همین جهت ممکن است مقادیر طبیعی آزمایش ها در بازه های زمانی متفاوت با یکدیگر فرق داشته باشد، بنابراین خواهشمندیم برای مشاهده مقادیر طبیعی این آزمایش به برگه آزمایش خود مراجعه نمایید.
مطالب مرتبط
بیشتربدانیدبیشتر

آزمایش خون می تواند بیماری قلبی عروقی را پیش بینی کند.

طبق آخرین آمار انجمن قلب آمریکا (AHA)، تقریبا نیمی از افرادی که در ایالات متحده زندگی می کنند، نوعی بیماری قلبی عروقی دارند. در واقع، طبق آمار سال 2016، 121.5 میلیون بزرگسال در ایالات متحده آمریکا و یا 48 درصد کل جمعیت آمریکا، بیماری قلبی عروقی (CVD) دارند.  * تروپونین های قلبی پروتئین های ساختاری هستند که  در میوفیبریل ها از سلول های ماهیچه ای قلب یافت می شوند. * توسعه ی آزمایش های با حساسیت بالا برای تروپونین I و T قلبی (hs-TnI و hs-TnT) توانایی تشخیص مقادیر کم تروپونین قلبی رهاشده در جریان خون افرادی که دچاربیماری های قلبی بوده ولی علایم بیماری قلبی عروقی را نشان نداده اند، بهبود بخشیده است. * متخصصین قلب و دستیاران آنها در دانشکده پزشکی Baylor (هیوستون، تگزاس، ایالات متحده آمریکا)، 8121 نفر با طیف سنی 54 تا 74 سال را که در مطالعه "خطر اتروسکلروزیس در جوامع" (ARIC) شرکت کرده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.هیچ یک از این شرکت کنندگان سابقه بیماری قلبی عروقی نداشتند. * گروه محققین، مقدار  hs-TnI نمونه های EDTA  پلاسما بیماران را با استفاده از آزمایش کمی لومینسانس Elecsys Troponin T و بر روی دستگاه Roche Cobas e411 analyzer اندازه گیری کردند. این کیت آزمایش دارای limit of detection(حد تشخیص) 1.2 نانوگرم/لیتر  (محدوده: 50000 - 0 نانوگرم/لیتر) می باشد. * نتایج این مطالعه نشان داد که: ◄ مقدار  hs-TnI در 99 درصد خانم ها و آقایان به ترتیب، 15.6 نانوگرم/لیتر و 34.2 نانوگرم/لیتر می باشد. ◄ در مقایسه با مقادیر پایین hs-TnI  ( کمتر از یا مساوی با 1.3 نانوگرم/لیتر ) ، مقادیر افزایش یافته آن ( بیشتر از یا مساوی با 3.8 نانوگرم/لیتر) با خطر افزایش یافته بیماری های قلبی عروقی (2.20 برابر) همراه می باشد. ◄ میزان hs-TnI در افراد سفید نسبت به افراد سیاه پوست و همچنین در مردان نسبت به زنان ارتباط قوی تری با رخداد بیماری های قلبی عروقی دارد. ◄ همچنین اندازه گیری همزمان hs-TnI و hs-TnT احتمال پیشگویی رخداد بیماری های قلبی عروقی را در مقایسه با زمانی که تنها یکی از آنها اندازه گیری می شود، افزایش می دهد.   🌐 این مطالعه در تاریخ 29 آوریل 2019 در مجله Circulation منتشر شده است.   

ساریژ در شبکه های اجتماعی

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید